Avalon » Crossover/Events » Legion Quest

Legion Quest

Typ: wewnętrzny
Start: 1994-10-03
Liczba zeszytów: 7
Wstęp:
Obudzony ze śpiączki, w której znajdował się od czasu pokonania Shadow Kinga na Wyspie Muir, Legion odkrywa, że jego rozszczepiony dotąd umysł scalił się. Chce zmazać swe dawne czyny i wynagrodzić ból, jaki przysporzył swemu ojcu, Charlesowi Xavierowi. Plan jest prosty, Legion wpada na pomysł, że cofnie się w czasie i zabije Magneto, największego wroga pokojowej koegzystencji ludzi i mutantów. Grupa X-Men wyrusza za nim, lecz nie udaje się im go powstrzymać. Jednakże plan Legiona obraca się przeciw niemu, gdy przez przypadek zabija Xaviera i tym samym wymazuje siebie samego z linii czasowej. Przedwczesna śmierć założyciela X-Men tworzy alternatywną historię, która zastępuje główne Uniwersum Marvela.
Występuja:
(20 lat w przeszłości)
- Apocalypse, Gabrielle Haller, Charles Xavier, Eric Magnus Lehnsherr

(teraźniejszość)
- Legion / David Haller
- Bishop, Iceman, Psylocke, Storm (wszyscy z X-Men - cofają się w czasie za Legionem)
- Archangel, Beast, Cyclops, Gambit, Phoenix IV, Rogue, Professor Charles Xavier (wszyscy z X-Men)
- Cable, Domino (oboje z X-Force)
- Havok, Forge, Polaris, Strong Guy, Wolfsbane (wszyscy X-Factor)
- Val Cooper (łącznik X-Factor)
- Avalanche, Mystique
- Destiny (w umyśle Legiona)
- Lilandra Neramani (Cesarzowa Shi'ar)
- Jahf (strażnik Kryształu M'Kraan)
- Obserwatorzy
Komiksy
Streszczenie:

Mystique wkrada się do szpitala z zamiarem zabicia Legiona, który zamordował jej najbliższą przyjaciółkę - Destiny. Jednak zanim może zadać śmiertelny cios David budzi się ze śpiączki, najwyraźniej uleczony z nękającego go rozszczepienia osobowości. X-Factor próbują aresztować Raven. Tymczasem Legion spotyka się z Xavierem w jego śnie i mówi mu, że według niego lepiej byłoby dla ludzi i mutantów, gdyby Magneto nigdy się nie narodził. Profesor informuje go, że nie może być pewien jak wszystko by się potoczyło, jeśli zaistniałyby inne okoliczności. Legion opuszcza swoje szpitalne łóżko, wcześniej jednak przekazuje Mystique wiadomość od nieżyjącej Destiny. David teleportuje X-Factor dając Raven czas, aby pomyślała nad słowami Irene.

Legion wyrusza na pustynie Negev w Izraelu i tworzy tam ogromną czarną kopułę. Stacjonujący w okolicy żołnierze próbują się przebić, ale zostają zniszczeni. X-Men zostają wezwani i Storm, Jean Grey, Bishop, Iceman oraz Psylocke podejmują próbę przebicia się swoim Blackbirdem. Udaje im się spenetrować powłokę, lecz Legion sprawia, że ich samolot nagle znika. David informuje ich, że zamierza cofnąć się w czasie i naprawić wszystko, X-Men robią wszystko żeby go powstrzymać. Ostatecznie Legion tworzy portal i wszyscy X-Men oprócz Jean Grey zostają wessani w przeszłość. Przed utratą przytomności Jean informuje Profesora o rozwoju wydarzeń. Reszta X-Men przybywa do Izraela, Jean po opatrzeniu ran informuje ich o planie Legiona. Niestety nie mają pojęcia gdzie i kiedy David przeniósł się z ich przyjaciółmi. Lilandra kontaktuje się z X-Men przekazując im ostrzeżenie od Obserwatorów i Jahfa, strażnika Kryształu M'Kraan, o nieuchronnym końcu wszelkiego życia.

W przeszłości przeniesieni w czasie studenci Xaviera utracili pamięć i próbują przypomnieć sobie, po co się tutaj znaleźli. Legion ma te same kłopoty co oni, trafił do szpitala, gdzie pomocą pacjentom zajmują się Charles Xavier oraz Eric Magnus Lehnsherr. Wkrótce psioniczne moce Legiona dają o sobie znać, gdy dotknięcie Magnusa wyzwala gwałtowną reakcję mentalną. Obaj Xavier oraz Lehnsherr interesują się bardzo swym pacjentem mutantem i spędzają dużo czasu nad jego leczeniem. Jednak jednego dnia, gdy nie ma ich przy nim Legionowi udaje się uwieść swą przyszłą matkę Gabrielle Haller. Xavier otrzymuje telepatycznie jej krzyk cierpienia i wraz z Magnusem rusza do szpitala.

Tymczasem w teraźniejszości Cable, Jean Grey oraz profesor Xavier łączą swe wzmocnione przez technologię Shi'ar moce, aby przesłać wiadomość swym przyjaciołom w przeszłości. Na krótką chwilę Nathan nawiązuje kontakt z Bishopem i udaje mu się przypomnieć Lucasowi o misji.

W szpitalu rozpoczyna się walka pomiędzy Magnusem i Legionem. Czwórka X-Men, już pamiętająca o tym, co David chce zrobić, dołącza do bitwy. Charles jest bardzo zaskoczony widząc swych przyszłych studentów w akcji. Pomimo wszelkich starań X-Men zostają pokonani przez Legiona. Chcąc wykonać do końca swą misję David tworzy zabójcze psiuderzenie i ciska nim w stronę Erica. W ostatniej chwili Xavier zasłania własnym ciałem przyjaciela i ginie na miejscu. Bez swego przyszłego ojca Legion przestaje istnieć. X-Men także znikają, gdyż nie mogli ruszyć w przeszłość za nieistniejącym przeciwnikiem. Pozostaje jedynie Bishop, który sam w sobie jest anomalią czasową. Bitwa była transmitowana na żywo telewizji i oglądał ją Apocalypse. Według jego darwinistycznych poglądów rasa mutantów powstaje, choć wcześniej niż się tego spodziewał.

Reszta X-Men w teraźniejszości zdaje sobie sprawę z tego, że ich koledzy z drużyny zawiedli, gdy kryształowa fala nie przestaje niszczyć wszystkiego a swej drodze. Wszyscy spędzają ostatnie chwile z ukochanymi, do chwili, gdy fala uderza w Ziemię. Wszystko zamienia się w kryształ i rozpada na kawałki.

[Reperkusje/trwały wpływ]
- Harmonogram wydawniczy: Przez cztery miesiące x-tytuły zostają zastąpione czteroczęściowymi mini-seriami, ich odpowiednikami świecie Age of Apocalypse.

- Wyczyny Legiona w przeszłości niszczą główną linię czasową Uniwersum Marvela i tworzą alternatywny wszechświat.
- Dzięki pomocy X-Men z Age of Apocalypse Bishop po raz drugi cofa się w czasie, już na miejscu absorbuje psiuderzenie Legiona i emituje je z powrotem zabijając go
- Po śmierci Legiona jego trzy osobowości, które mieszkały w nim pojawiają się na pustyni w Izraelu jako duchy. Meggan udaje się je przekonać, żeby nie trzymały się życia ostatkiem sił. Duchy rozpraszają się w Excalibur #121
- Udaje się zapobiec śmierci Xaviera i normalna linia czasowa zostaje przywrócona, lecz Age of Apocalypse wydarzyło się, gdyż cztery osoby przedostają się do Uniwersum Marvela (Dark Beast, Sugar Man, X-Man oraz Holocaust)

- Dla x-drużyn kryształowa fala tylko przeszła i nic się nie stało

- Podczas pocałunku Rogue wprowadziła Gambita w śpiączkę, gdy wchłonęła część jego siły życiowej wraz ze wspomnieniami oraz mrocznymi sekretami. W X-Men Prime Gambit jest w śpiączce, ale wkrótce budzi się w Uncanny X-Men #323. Rogue nie może poradzić sobie z fragmentami wspomnień Remy'ego, co prowadzi do jej opuszczenia X-Men w X-Men #45
- Bishop (będący anomalią czasową) był jedyną osobą, na którą AoA nie miało wpływu i na poziomie podświadomości zachował on część wspomnień ze swej dwudziestoletniej tułaczki. Na początku mroczne przebłyski martwiły go, lecz z czasem zanikły.

przygotował: Idanow
z wykorzystaniem materiałów uncannyxmen.net

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.